Przyjmij boćka na swój dach!

Projekt „Szlak bocianich gniazd – ochrona bociana białego jako gatunku tarczowego w ochronie przyrody doliny Noteci” nabiera tempa. Miłośnicy tych ptaków z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” prowadzą szereg działań, których celem jest zwiększenie liczebności bociana nad Notecią.

Towarzystwo już wkrótce rozpoczyna instalowanie drewnianych platform lęgowych dla bociana białego. Propozycja skierowana jest do mieszkańców miejscowości położonych w dolinie Noteci. Gospodarze, którzy wyrażają zgodę na montaż platformy na swoim terenie (platformy montowane będą na drzewach i dachach budynków) proszeni są o kontakt z Towarzystwem. Po przeprowadzeniu wizji w terenie przyrodnicy bezpłatnie przywiozą i zainstalują specjalną platformę lęgową dla bociana. Ptakom tym brakuje odpowiednich miejsc do założenia gniazda, dlatego ich liczebność spada. Przyrodnicy mają nadzieję, że zainstalowanie nad Notecią ponad 100 platform, rozwiąże ten problem.

Oprócz tego działacze „Salamandry” poszukują wolontariuszy, którzy podejmą się policzenia bocianich gniazd na wybranym przez siebie terenie w dolinie Noteci. Jest również oferta dla szkół położonych w dolinie – przyrodnicy prowadzą bezpłatne prelekcje na temat bociana białego i walorów przyrodniczych doliny Noteci. Nie lada gratką dla internautów jest kamera internetowa zainstalowana przy gnieździe na terenie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Budowlanych „KOMBUD” w Trzciance (www.salamandra.org.pl/bocianonline). Ogłoszony został również konkurs na imiona dla trzcianeckich boćków. Zainteresowani propozycjami „Salamandry” proszeni są o kontakt z koordynatorem projektu – e-mail: notec@salamandra.org.pl.

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych