Co w lesie huczy?

W minioną sobotę, 4 marca odbyło się w Trzciance spotkanie poświęcone sowom pod hasłemCo w lesie huczy?”. Jego organizatorem było Nadleśnictwo Trzcianka wraz z Nadnoteckim Kołem PTOP „Salamandra” oraz działającym przy Nadleśnictwie Polskim Towarzystwem Leśnym.

O sowach występujących w północnej Wielkopolsce oraz ciekawostkach związanych z tą grupą ptaków można było usłyszeć podczas krótkiej pogadanki, która odbyła się w siedzibie Nadleśnictwa. Niektóre sowy to gatunki typowo leśne, inne występują w bliskim otoczeniu człowieka, w krajobrazie rolniczym czy nawet w dużych miastach. Ptaki te są znakomitymi łowcami, a ich ofiarą padają głównie gryzonie. Sowy kojarzone są z nocą, ale niektóre gatunki mogą być aktywne również za dnia lub prowadzić dzienny tryb życia. W trakcie pogadanki można było dowiedzieć się o badaniach i metodach obserwacji tych ptaków, a także o ochronie płomykówki i uszatki w naszym regionie oraz innych działaniach podejmowanych przez „Salamandrę”.

Zajęcia plastyczne (fot. Paweł Tomaszewski)

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prawdziwa sowa śnieżna (puchacz śnieżny), której można było się z bliska przyjrzeć i wykonać pamiątkowe zdjęcie.  Następnie przeprowadzone zostały zajęcia plastyczne. Dzieci wraz z opiekunami wykonywały sowy – najpierw z papieru, a następnie z szyszek i innych elementów.


Część terenowa (fot. Paweł Tomaszewski)

Wieczorem odbyła się część terenowa. Po krótkim wprowadzeniu ruszyliśmy na spacer wokół szkółki leśnej w Niekursku. Podczas nasłuchu udało się stwierdzić naszą najliczniejszą sowę – puszczyka. Ptak odzywał się tylko przez chwilę, ale wszyscy uczestnicy mieli okazję go usłyszeć. Uwieńczeniem spotkania było wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Impreza z pewnością była udana, dlatego już myślimy o kolejnych jej edycjach w następnych latach.