Pożegnanie z Lipicą

Sympatycy Nadnoteckiego Koła PTOP „Salamandra” doskonale znają to miejsce. Przy śluzie Lipica odbywały się liczne spotkania, rajdy i biwaki. Po 20 latach „Terenowy Punkt Edukacji Przyrodniczej – Lipica” zakończył swoją działalność.

Punkt położony był przy śluzie na Noteci Lipica, 5 km na północ od Czarnkowa. Dzięki uprzejmości pana Zdzisława Kozery – rolnika, właściciela okolicznych gruntów, w 2003 roku przystąpiono do budowy na jego terenie – na niewielkiej polanie na skraju łąk – punktu edukacyjnego. W 2004 roku ustawiono tu pierwsze ławki, tablicę informacyjną i zadaszenie. Wszystkie prace przeprowadzono dzięki zaangażowaniu wolontariuszy – członków i sympatyków „Salamandry”. W 2016 r. punkt przeszedł generalny remont. Na miejscu zniszczonych ławek pojawiły się nowe, została również odbudowana drewniana wiata.

Punkt był ogólnodostępny, mogli z niego korzystać wszyscy zainteresowani. Niestety ławki były wielokrotnie niszczone i wyrywane, podobnie zresztą jak tablice informacyjne. To zmuszało nas do częstych napraw. Okoliczni mieszkańcy nie potrafili uszanować tego miejsca dewastując je i pozostawiając tu duże ilości śmieci. Pod koniec ubiegłego roku drewniane zadaszenie zostało po raz kolejny uszkodzone, a naprawa nie była już możliwa. Jedynym wyjściem w było uporządkowanie terenu – rozbiórka infrastruktury. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w działalność punktu. Było to dla nas bardzo ważne miejsce, z którym zawsze będziemy mieć wiele pozytywnych wspomnień.