Obrączkanie bocianów z monitorowanego gniazda – zdjęcia i film

Młode bociany białe z najbardziej znanego – monitorowanego kamerą – gniazda w północnej Wielkopolsce zostały zaobrączkowane przez ornitologa. Miłośnicy tych ptaków w Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” podkreślają, że dzięki takim akcjom będziemy mogli się dowiedzieć co się z nimi dalej stanie, a bociany będą rozpoznawalne.

Zimą tego roku przy gnieździe bociana na kominie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Budowlanych „KOMBUD” sp. z o.o. w Trzciance została zainstalowana specjalna kamera. To dzięki niej internauci z całego świata mogą śledzić losy bocianów o wdzięcznych imionach Kominka i Kombudek. Ptaki przyleciały tu późno, dopiero 20 kwietnia. Szybko jednak w gnieździe pojawiły się cztery jajka. Na przełomie maja i czerwca z jajek wykluły się 3 pisklęta (jedno jajko zostało wyrzucone z gniazda).

Teraz ptaki mają już ponad miesiąc życia. Bardzo szybko rosną, dlatego zapadła decyzja o ich zaobrączkowaniu. Dzięki udostępnionemu przez przedsiębiorstwo „KOMBUD” podnośnikowi koszowemu, młode zostały na kilkanaście minut zabrane z gniazda i przewiezione na ziemię. Tam czekał na nie obrączkarz – Przemysław Wylegała z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, który na nóżkę każdego z trzech młodych założył plastikową obrączkę z indywidualnym numerem. Taką obrączkę można bez większego problemu odczytać przez lornetkę lub lunetę. Numery na obrączkach się nie powtarzają, stąd gdy ptaki założą swoje gniazda, będzie można stwierdzić gdzie np. przyszły na świat. Akcja obrączkowania została przeprowadzona szybko i sprawnie. Po chwili było już po wszystkim, a młode powróciły do swojego gniazda.

obr0.JPG

obr1.JPG

obr2.JPG

obr3.JPG

obr4.JPG

obr5.JPG

obr6.JPG

obr7.JPG

Bociany z Trzcianki można przez całą dobę obserwować w Internecie na stronie www.salamandra.org.pl/bocianonline. Dotychczas stronę tą odwiedziło już niemal 100 tysięcy użytkowników z ponad 50 krajów świata! Możliwość oglądania wydarzeń w tym gnieździe jest jednym z elementów projektu „Szlak bocianich gniazd – ochrona bociana białego jako gatunku tarczowego w ochronie przyrody Doliny Noteci”, wspieranego przez Fundusz Norweski.