Dzień Wierzby Głowiastej nad Notecią

Nadnoteckie Koło PTOP „Salamandra” zaprasza na Dzień Wierzby Głowiastej Nad Notecią. Spotykamy się w sobotę, 2 marca o godzinie 10.00 w Stobnie koło Trzcianki (mapa: https://goo.gl/maps/X6tFuAnK8xC2 ).

Naszym zadaniem będzie ogłowienie, czyli odpowiednie przycięcie konarów wierzb rosnących przy drodze prowadzącej do Noteci. Ogławianie to naturalny zabieg, który zapobiega łamaniu się i obumieraniu tych drzew. Na wierzbie tworzy się wówczas charakterystyczna „głowa” (stąd nazwa – ogławianie), bogata w dziuple i zakamarki, stanowiące różnego rodzaju schronienia dla zwierząt. Podczas akcji pozyskamy też materiał na nowe nasadzenia.

Prosimy o poinformowanie nas o chęci wzięcia udziału w akcji – mail: notec@salamandra.org.pl

Wierzby głowiaste – ginący element nadnoteckiego krajobrazu

Przyda się pomoc! Potrzebujemy ochotników do cięcia konarów, przenoszenia, układania oraz grabienia i porządkowania terenu. Koniecznie zabierz: rękawice i okulary ochronne, piłę, sekator, siekierę, grabie… oraz kiełbaski, na zakończenie planujemy ognisko J

Osoby, które będą pracować własnymi pilarkami spalinowymi proszone są o zaznaczenie tego w zgłoszeniu – zapewnimy paliwo.

Akcja potrwa około 5 godzin i będzie miała charakter wolontarystyczny. Każdy uczestnik bierze w niej udział na własną odpowiedzialność! Osoby niepełnoletnie również zapraszamy, ale jedynie pod opieką osoby dorosłej.