Ogławialiśmy i sadziliśmy wierzby

Ogławianie wierzb w Stobnie

Kilka dni temu ogławialiśmy wierzby rosnące w Stobnie, koło Trzcianki. Akcja odbyła się w ramach inicjatywy „Chrońmy wierzby z głową”, realizowanej przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. 

Podczas kilku godzin pracy udało się przyciąć aż 13 tych drzew. Oprócz tego, nad brzegiem pobliskiego stawu, posadziliśmy niemal 30 nowych wierzb. Nie było to trudne – wystarczyło wykorzystać pozyskane podczas ogławiania odpowiedniej wielkości konary (tzw. żywokoły) i wkopać je w ziemię. Już wkrótce powinny się na nich pojawić zielone pędy.

Tegoroczne ogławianie wierzb  trzeba uznać za udane. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy. Była to już trzecia taka akcja zorganizowana przez PTOP „Salamandra”. Poprzednie odbyły się w latach 2011 i 2012 r., również w Stobnie. Zachęcamy do odwiedzenia galerii zdjęć z tegorocznego wydarzenia. Poniżej zamieściliśmy również film poklatkowy dokumentujący nasze prace.

Nadnoteckie Koło „Salamandry”


 


 Inicjatywa „Chrońmy wierzby z głową” jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej