Generalny remont Punktu LIPICA

Terenowy Punkt Edukacji Przyrodniczej LIPICA powstał w 2003 r. Rok  później w tym miejscu ustawiono ławki i wiatę. Od tego momentu członkowie i sympatycy Nadnoteckiego Koła PTOP „Salamandra” wielokrotnie dokonywali napraw zniszczonej infrastruktury. Teraz przyszła pora na remont generalny.

Punkt położony jest przy śluzie na Noteci – Lipica, 5 km na północ od Czarnkowa. Dzięki uprzejmości pana Zdzisława Kozery – rolnika, właściciela gruntów koło Romanowa i Lipicy, możliwe było na utworzenie  w tym miejscu – na niewielkiej polanie na skraju łąk – punktu edukacyjnego. Trudno zliczyć ile imprez i spotkań przyrodniczych odbyło się koło Lipcy. Z miejsca tego chętnie korzystają turyści, a także okoliczni mieszkańcy podczas rodzinnych wycieczek w okolice Czarnkowa.

Na przełomie sierpnia i września Terenowy Punkt Edukacji Przyrodniczej LIPICA przeszedł generalny remont. Na miejscu zniszczonych ławek pojawiły się nowe, została również odbudowana drewniana wiata. Teren został uporządkowany, a trawa wykoszona. Korzystanie z punktu jest nieodpłatne. Apelujemy o uszanowanie naszej pracy – nie niszczenie infrastruktury oraz o nie pozostawianie śmieci.

Marek Maluśkiewicz


 Inicjatywa została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej