I Wiosenny Maraton Przyrodniczy za nami [film]

W minioną sobotę, 29 marca, odbył się I Wiosenny Maraton Przyrodniczy. W trwającej cały dzień imprezie wzięli udział członkowie i sympatycy Nadnoteckiego Koła PTOP „Salamandra”. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem.

Miłośnicy przyrody spotkali się przy Terenowym Punkcie Edukacji Przyrodniczej LIPICA o godzinie 10.00. Tu przeprowadzili prace porządkowo-remontowe. Punkt położony jest koło stopnia piętrzącego na Noteci – Lipica,  kilka kilometrów od Czarnkowa. Teren został nieodpłatnie udostępniony przyrodnikom przez rolnika – Pana Zdzisława Kozerę. Niestety ustawione tu ławki i zadaszenie są niemal każdego roku niszczone, stąd konieczne są ciągłe naprawy. Przyrodnicy zainstalowali też w okolicach Lipicy około 20 skrzynek lęgowych dla ptaków – w tym 8 dla dudków. Tradycyjnie nie zabrakło ogniska i pieczonej kiełbaski.

SONY DSC

Trwają prace przy Punkcie LIPICA

Po południu odbyło się spotkanie przyrodników z Nadnoteckiej „Salamandry” w hali sportowo-widowiskowej w Trzciance. Wyświetlono kilka prezentacji – m.in. omówiono plany Koła na ten rok, podsumowano badania puszczyka w lasach w okolicach Trzcianki i przedstawiono sytuację sóweczki na obszarze Natura 2000 „Puszcza nad Gwdą”. Kolejnym punktem Maratonu było nasłuchiwanie sów w lasach koło Trzcianki. Tym razem przyrodnicy próbowali zwabić sóweczkę. I chociaż starania zakończyły się niepowodzeniem, na pewno podjęte zostaną kolejne próby. Uwieńczeniem imprezy było wieczorne spotkanie przy ognisku nad jeziorem Sarcz.

MM/MG

Zobacz film: